Слухове за хайдушки

Социална база за хайдутството дават онези, които са най-вече засегнати от поробителя по отношение на свещените си човешки права и свободи. Оскърбени, те са принудени да избягат в горите и планините и да отстояват своите потъпкани лични и естествени права.

Към него добавяме топлото прясно мляко, олиото и маята и замесваме меко тесто. Оставяме го на топло покрито с кърпа да втаса, докато удвои обема си.

Всяка година тук се провежда фолклорен събор, в който участват самодейни състави от почти всички села в района. 

Общомедия разполага с мултимедийно съдържание за: Хайдушки поляни

Източници: Устримски манастир Матастир „Света Троица“ с. Устрем – книжка от църквата

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Вторият период разказва за избирането на - най-личния между хайдутите, най-смелия и сърцат юнак, изборът става чрез проверка на силата, духа и качествата на всички, който е много оспорван, защото само най-достойният може да поведе дружина и да я опази. Важен момент е и полагането на хайдушката клетва за вяра и сговор, защото без дисциплина и взаимопомощ делото им е обречено на неуспех и гибел.

Any cookies That will not be specially needed for the web site to operate and is applied specially to collect person particular facts by means of analytics, advertisements, other embedded contents are termed as non-important cookies.

Водил дружина, Вълчан войвода много години и много добрини е сторил; известно е, че е платил на зидари да построят каменен мост на река Резовска.

Връщаме отново във фурната и оставяме кашкавалът да се разтопи и запече.

Устремският манастир е наразривно свързан с хайдушкото движение в този край. Тук са отсядали и намирали убежище Индже войвода, Кара Колю, Христо войвода, Даглъ Стоян, Гарабчи Георги, Кара Добри и др. Хайдушки От тях, Христо войвода, който защитавал заедно със своята дружина местното население, остава да живее в манастира на стари години.

Сред тях са Хаджи Христо Българин, Ангел Гацо, Индже войвода и други.

Следваща публикация: Легенда за създаването на Пловдив

Друга черта, която се приписва на Вълчан войвода, е, че той е събирал съкровища не само от турските бейове, но намирал и стари римски и тракийски съкровища. Но всичко било с една цел – да бъде за освобождението на България.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *